VAFE

مواقف قیامت از تخیلات تا واقعیت

… اهل بیت، سرمایه «مواقف هولناک» قیامت است/ چگونه مرگ، آغازی بر شهود واقعیت انسان است؟ … تا انسان زنده است، گرفتار تخیلات و توهمات است.

اشاره کرده است کلمه یوم در این دو آیه هزارسال و …

قرآن‌ کریم در مورد طولانی بودن روز قیامت یک‌بار به پنجاه هزار سال و یک‌بار به هزار سال تعبیر کرده است و برای قیامت مواقفی از جمله حساب و سنجش اعمال ذکر شده است. …. شیخ مفید (رحمة‌الله‌علیه) درباره حقیقت حساب در قیامت گفته است: … نظر مکلفان رسانده و به دست آنان می‌دهند تا خود بر اعمال خویش آگاه شوند و حجت خدای بر آنان تمام شود».

بنا به یک تفسیر آیه ۴ سوره معارج مربوط به مواقف روز قیامت مى باشد. … دارد و در هر ایستگاهی به نوعی از اعمال رسیدگی می شود و در حقیقت عالم قیامت پرده نمایش و … در صف های طولانی بایستد تا نوبت او برسد بلکه باید در صف های متعدد پاسخ گو باشد.

ایرنا: مساله میل به مهاجرت یکی از موضوعات کلیدی در فرهنگ و جامعه ایرانی است؛ این مساله همانند و به مثابه نوعی تمایل است که گویی همه افراد …

اگر خداوند سریع الحساب است چرا یک روز در قیامت هزاران سال طول می کشد؟ 76 …. از تخیل تا واقعیت؛ آمریکا از دید یک توریست اسپانیایی.

من قبول دارم كه تخيّل عشقي و رؤياي داشتن يك معشوق براي بسياري وجود دارد، …. آن قدر واقعيّت و وهم نزد او در آميخته است كه به صورتْ راست؛ ولي دروغ ميگويد. …. در آیات 9 تا 11 سوره ملك، به سه اعتراف كافران در قیامت اشاره شده است:

مرگ و شهود واقعیت انسان/ آیت‌الله صدیقی «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا … واقعیت خود انسان است. تا انسان زنده است، گرفتار تخیلات و توهمات است. … خداوند متعال 1400 آیه قرآن را به مسئله معاد؛ یعنی مرگ، قبر، برزخ، قیامت، بهشت و جهنم اختصاص داده است. ….. 50 موقف را باید پشت سر بگذاریم که هر موقفی معادل هزار سال توقف دارد. 50 هزار سال …

ﺗﺨﯿﻼت زﻧﺪﮔﯽ ﮐﻨﯿم ﺑﻠﮑﻪ ﺑﺎﯾﺪ واﻗﻌﯿﺎت را ﺑﭙﺬﯾﺮﯾم، آﻧﻬﺎ را. ﺑﺎور داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿم و در … ﻣﻌﺎد و ﻗﯿﺎﻣﺖ از اﻣﻮر ﻣﺎوراﺋﯽ اﺳﺖ ﮐـﻪ ﺳـﻌﺎدت و ﺧﻮﺷـﺒﺨﺘﯽ. اﻧﺴﺎن ﯾﺎ ﺑﺪﺑﺨﺘﯽ و … ﺗﺎ ﻋﺎﻟم ﺑﺮزخ و ﻗﯿﺎﻣﺖ و ﻣﻮاﻗﻒ ﺧﺎص ﻗﯿﺎﻣﺖ. ﯾﻌﻨﯽ.

سیاسى و یا عبادى شریعت، در برزخ و قیامت و یا مانند مواقف و مقاماتى که …

فرمود: برزخ همان قبر است از زمان مرگ شخص تا روز قیامت » (الکافی ، ج۳ ، ص۲۴۲) … چون تشخّص و حقیقت وجودی فرد به روح اوست نه به موادّ بدن او . … اجسام این عالم شبیه موجوداتی هستند که انسان در خواب می بیند یا در قوّه ی خیالش تخیّل می کند. …. به نحو معادی زنده شد ، پس باید تمام مواقف آخرت را هم پشت سر می گذاشت.

اين حيات جديد تا شروع قيامت کبري ادامه مي‌يابد و پس از آن، آدمي حيات جسماني دوباره اي را ….. واقعیت این است که ما با عقل خود می‌توانیم امکان وقوع چنین اتفاقاتی را تصدیق کنیم و نیز با قدرت تصور و تخیل خود تا حدودی آن را در ذهن ترسیم نماییم. … بلکه ممکن است هر یک از توصیف‌های فوق، مربوط به موقفی از مواقف قیامت باشد که لزوما …

يا مثلا جهنم به تخيل نيازي ندارد؛ آن‌قدر واقعيت آنجا سنگين است كه شما بايد … اصلا آن حد و قصوري كه در قيامت است كه مشرق است و مغرب است و بعضي‌ها … آدم بايد از طريق خود معصوم(ع) با افق‌ها آشنا بشود تا بعد بتواند خيال خودش را هم هدايت كند. …. واقعي است؛ حادثه اتفاق افتاده است؛ اما در چه مواقفي مي‌توانيم وارد شويم؟

مسئله چهارم : وحی،کالم خدا یا تخیل و تجربه؟ …. مسئله اول : حقیقت قیامت و مواقف آن تا میزان … انسان از آغاز تا انجام/سید محمد حسین طباطبایی / بوستان کتاب قم. 24.

تصويرگري در قرآن تصويرسازي از بهشت و دوزخ تصويرسازي قرآن از قيامت وحوش و … بهره گيري از اين روش از آن روست كه انسان به طور طبيعي مي كوشد تا از روش هاي … در تصويرگري معناييدر مسأله تصويرگري معنايي كه در قوه خيال و تخيل اتفاق مي افتد … به اين معنا كه شرط تلقي درست از واقعيت بيروني و مشاهدات نيز امري است كه لازم …

اين امر خود دليل روشنى بر اثبات جهان برزخ و واقعيت آن است ، و نشان مى دهد كه بعد از …. و بـه تـعـبـير ديگر قيامت مواقفى دارد و در هر موقف برنامه اى است و گاه عدم توجه به …

بنابراين، يكي از آنها حق و ديگري باطل است، ليكن تا چهره واقعي حق روشن نشود، چهره … چون قيامت مرحله ظهور كامل حق است، آنچه در آن موقف مطرح است حق خواهد بود؛ يعني ….. همان سببهاي دنيايي و تخيّلي است كه گمان مي‌رفت در تحقق اشياء نقش واقعي دارند و در …

نحوی، آوایی و واژگانی پرداخته است تا چگونگی بازتاب اندیشۀ آخرت. گرایی حاکم … کوتاهی آیات با توجّه به موضوع اصلی سوره که پیرامون قیامت است، اندیشۀ کوتاهی عمر و لزوم …. برانگیختن. احساسات. و. تخیل. وی؛. اضافه. که. موجب. اضافه. شدن. معنا. و. تقویت ….. تر است؛ زیرا به اطمینان یا عدم اطمینان وی در بیان حقیقت یک گزاره مربوط.

… خود بجنگد پیرىِ پر زحمتى را تجربه می‌کند و چشم خود را از واقعیتی زیبا بسته است. … چشید و سیر و حرکت کیفی خود را ادامه مى دهید تا در پیرى مرگ را مى چشید و خود را … چشید و به قیامت مى رسید، مراحل و مواقف قیامت را هم مى چشید و إن شاءاللّه به بهشت … علت تسلیم‌شدن انسان در مقابل خستگى پاها، تصور و تخیل ماشینى است كه مى …

این تحقیق میکوشد تا با استفاده از منـابع معتبـر و دسـت اول, نقش و میزان … و غافل از اینکـه نمـی تـوانیم بـا توهمـات و تخیلات زندگی کنیم بلکه باید واقعیات را بپذیریم, … میشود و تا عالم برزخ و قیامت و مواقف خاص قیامت یعنی.

انسان مؤمن و صابر واقعي از چيزهايي كه بيشتر مردم از آن‏ها مي‏ترسند ـ مانند مرگ، فقر و … رعايت اين روش در پيامبر تا آنجا بود كه منافقان آن را يك عيب مي‏شمردند؛ ….. بي‏كاري موجب آزادي يكي از نيروهاي انسان به نام «قوّه تخيّل» مي‏گردد. ….. از اين‏رو، در بيشتر سخنان آن حضرت، يكي از مشاهد و مواقف قيامت مطرح است؛ مانند …

ﭘﺮوردﮔﺎر ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺸﺮ را در ﺗﻌﻠﻴﻢ و ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺗﻨﻬﺎ ﻧﮕﺬارده ﺗﺎ ﻫﺮ روز ﺧﻮد را ﺑـﻪ دﺳـﺖ ﻧﻈﺮﻳـﻪ. اى. ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺪﻫﺪ و در آﺧﺮ ﻫﻤﻪ ….. ﻫﺎ ﻃﺒﻴﻌﻰ اﺳﺖ ﭘﺲ واﻗﻌﻴﺖ آﻧﻬﺎ را ﻣﻰ. ﭘﺬﻳﺮد اﻳـﻦ ر. ا ﻣـﻰ …… ﻣﻌﻨﻰ ﻗﻴﺎﻣﺖ اﺳﺖ و ﻛﻨﺎﻳﻪ از آن اﺳﺖ ﻛﻪ ﻗﻴﺎﻣﺖ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻣﺎ و در ﺑﺎﻻى ﺳـﺮ ﻣـﺎ اﺳـﺖ . ﭘـﺲ ﻛـﻼم …… ﺗﺨﻴﻼت دﻧﻴﺎﻳﻰ. » ﻫـﻢ در ﺻـﻮرﺗﻰ ﻛـﻪ در ذﻫـﻦ، ﭘﺎﻳـﺪار ﺑﻤﺎﻧﻨـﺪ در ﻛـﺸﺘﻦ ﻗﻠـﺐ اﺛـﺮ دارﻧـﺪ . ﺑﺰرﮔﺎن. ﺑﺮاى رﻫﺎﻳﻰ از …… رﺳﻴﺪ، ﻣﺮاﺣﻞ و ﻣﻮاﻗﻒ ﻗﻴﺎﻣـﺖ را. ﻣﻰ ﻫﻢ.

برچسب‌ها:, , , ,