VAFE

سر خر را کج کن این منزل را قرار نیست

ذ …

با همه این احوال حتی چنین کنایه هایی در تعریف عام ضرب المثل می گنجد. آب از دستش … از اون نترس كه های و هوی داره، از اون بترس كه سر به تو داره از این امامزاده … بار كج به منزل نمیرسد با رمال شاعر … كج آید به درویشه گفتند بساطتو جمع كن ، دستشو گذاشت در دهنش …. خر را كه به عروسی میبرند، برای خوشی نیست برای آبكشی است خر را گم …

آب از سرش گذشت : بدبختی به منتهی رسیده ، کارش اصلاح شدنی نیست … روزی که برای بازدید چاهها رفت ، مقنی اظهار داشت که کندن قنات در این جا بی حاصل است چون این زمین …. بار کج به منزل نمی رسد : کار از پایه خراب ، نتیجه ای در بر ندارد …. خر بیار و باقالی بار کن : در موردی گفته می شود که معرکه و جنجالی بر سر موضوعی بر پا شود.

دلیر بر سر این آب زیر کاه مرو آب از سر … بر یک عقیده و قرار استوار نیست تا آدم بداند چه میکند, بهانه گیر و هردم …. ای بسا که اسب سفید که بمرد خرک لنگ جان به منزل برد. … از محیط بد و آدم بد دهن ومعاشرت زیان آور دوری کن. ….. صدای نا هنجار و غیر قابل تحمل آواز کسی،آواز خر در چمن. ….. دهن به دهن شدن با آدم نادان و کج فهم کار درستی نیست.

خر بیارو باقالا بار کن : کار خراب جبران نا پذیر .

در و دیوار گواهی بدهد کاری هست …. در زمان ها ي گذشته ، پادشاهي تخته سنگ را در وسط جاده قرار داد و براي اين كه عكس العمل مردم را ببيند ….. اين ده بيت از قسمت جلوي صندوق آغاز شده و پشت سر اشعار فوق آمده است، و آن ابيات نيز از …

حالم اصلا خوب نیست زندگی از بهر من مطلوب نیست … … غصه ها را از وجودت دور کن این همه شوهـر یکی را تور کن گفت دختر:‌ مادر محبوب من‼ … از این کار ها در خیابان یا میان کــوچه ها سر به زیرم با وقارم هر کجا کی نگاهی میکنم بر یک پسر مغز یابو خورده ام یا مغز خر؟ … خاک گورش را به کیسه ، سوی منزل مـــی برند ! دشت داغ … کــج نینـدیشید !!

هیچ کاری با زور درست نمی شود؛ زور همیشه کارساز نیست. You win … دیبا نتوان بافت از این پشم که رشتیم. You pay …. What is bred in the bone will never come out of the flesh …. هرگز دل من ز علم محروم نشد کم ماند ز اسرار که معلوم نشد … خر تو خر که شد؛ اوضاع شیر تو شیر که شد. ….. عروس نمی تواند برقصد می گوید زمین کج است.

خــر هـــم فـــرض بــشـــی … . . . می خواهی قضاوتم کنی ؟ … یه عمر برای راضی نگه داشتنش فیلم بازی کنی . . . . …. فقط به خاطر این که هنوز تکلیفت با احساس خودت معلوم نیست ! . . . چه در کار ، چه در … از ته به سر بخوان تا مــــــــنِ آن …. ولی قرار نیست تو بیفتی … ….. از دم قسط… واقـــعـــ ـا به کــــــجــ ـــــا چــــنــــ ـیـــــــن شـــــتـــ ــابـــــا ن؟

معنی واژه خر در لغت نامه دهخدا در پارسی ویکی. … دست و پای این حیوان نسبتاً باریک و بلند و سم آن کوچک می باشد موی خر معمولاً خاکستریست و خط پشت … گوشهای خر دراز و دم آن باریک است و بسر آن یک دسته مو قرار دارد. … سر خر بزرگ و پهن و گرده ٔ آن پایین تر و در امتداد خطی راست تا ترک می باشد. …. پیش کن خر که کار زین سپس است .

البته این مشکل خر نیست، مشکل آن خر یا خرانی است که خر را بالا نشانده اند! … ۲) هوشمندانی را که سواری نمیدهند می گویند پالانشان کج است. … همتی کن وارثِ این شغل زجرآور نباش … کلوپ: بازی با سالزبورگ مانند یک فینال برای لیورپول است؛ برای پیروزی برابر آن ها قرار خواهیم گرفتویدیو؛ وقتی مارادونا هنگام حسرت خوردن از موقعیت از …

در این جا لازم نیست که این موضوع را تکرار کنیم که چگونه زبان فارسی در حدود … قرار گرفته اند و بعد به صورت ضرب المثل در آمده اند تنها به یک بیت، مصرع و قول … آن منم آن من دروغی نیست باور کن گرکسی دیده است در لوزینه هرگز استخوان … یا طاق فرود آید و یا قبله کج آید. ….. برای ما سر خری به هم رسید، زمین ترکید و پیدا شد سر خر.

آبكش و نگاه كن كه به كفگير ميگه تو سه سوراخ داري ! آب كه از سر گذشت، چه يك ذرع چه صد ذرع ـ چه يك ني چه چه صد ني ! … از خر ميپرسي چهارشنبه كيه ؟ … اين تو بميري، از آن تو بميري ها نيست ! … بار كج به منزل نميرسد ! …. شاید هم آن را بگیرد و بین انگشتان پای خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما قارکشیدن برای تمام کاسکوهای وحشی تازه …

الا و بلا: به خدا كه اين است و غير از اين نيست الا و للا: الا ….. جا كن كردن: كسي يا چيزي را از جايي به جاي ديگر بردن, غلتاندن. … جان به سر شدن: سخت مضطرب و نگران شدن, بي قرار شدن, به حال مرگ افتادن. …. خر از پل گذشتن: گره كارش باز شدن و از گرفتاري فراغت يافتن. ….. بار کج به منزل نمی رسد : کار از پایه خراب ، نتیجه ای در بر ندارد.

روزی که قرار بود بمیرم و سایر مطالب درباره ناداستان در گروه ادبی پیرنگ. … سر خر را کج کردیم به سمت تفلیس. خر که می‌گویم 206 نقره‌ای … من سردم بود و نبود اما حال پیاده شدن نداشتم. سیگاری آتش زدم و شیشه‌ها را دادم پایین. جاده مثل چالوس و هراز، از این جاده‌های باریک و پیچ در پیچ بود. ب جوری … فحشی هم دادم زیر لب یا نه را یادم نیست.

سر من از ناله‌‌ى من دور نيست ليك چشم و گوش را آن نور نيست‌‌. تن ز جان و جان ز تن … آتش است اين بانگ ناى و نيست باد هر كه اين آتش ندارد نيست باد …. عقل در شرحش چو خر در گل بخفت شرح عشق و عاشقى هم عشق گفت‌‌ ….. چون دهد قاضى به دل رشوت قرار كى شناسد ظالم از مظلوم زار ….. زين سبب من تيغ كردم در غلاف تا كه كج خوانى نخواند بر خلاف‌‌.

معنی خر = الاغ، حمار، درازگوش، احمق، نادان، کودن، بزرگ، درشت، زمخت … دست و پای این حیوان نسبتاً باریک و بلند و سم آن کوچک می باشد موی خر معمولاً … گوشهای خر دراز و دم آن باریک است و بسر آن یک دسته مو قرار دارد. … سر خر بزرگ و پهن و گرده ٔ آن پایین تر و در امتداد خطی راست تا ترک می باشد. …. خر بیار و باقلی بار کن :

In this article, a definition of the proverb and also its importance and … را تماماً ضرب‌المثل‌های مشهور نمی‌دانند، ‌پاسخ می‌دهد: « من خودم متوجّه این نکته بودم؛ ولی از انتخاب … معلوم است که این اثر، جامعِ امثالِ منظوم شاعران نیست و تنها زاییدة ذوق مؤلّف است. … و جناس لاحق دارد؛ یا «چه سر بر کلاه چه کلاه بر سر» که صنعت عکس دارد‌ یا «همان خر سیاه …

در ره منزل لیلی که خطرها است (درآن) بجان شرط اول قدم آن … دل عارفان ببردند و قرار پارسایان. همه شاهدان به … نیست در گوهر پاکم خلل از کینه ولی دلم آشفته شد از غفلت گوهر شکنان. چه هنر بت …. پاک کن چهره‌ی حافظ به سر زلف ز اشک ور نه این سیل دمادم ببرد بنیادم. ای یوسف …. و نباید پیش ظالمان، کج می کرد. …. طور مست و خر موسی صاعقا.

این همه بدبختی رو ریختی رو سر ما دست بردارم نیستی. … خب یه خورده هم فرمونتو کج کن اون طرفی برو سراغ کشورایی که خونه های ضد زلزله دارن، برو سراغ کشورایی که مدیر بحران … من که مى دانم مرا خر کرده اى … یک هفته مانده به آزادی من، نامه ای به من نوشت که همان موقع در صفحه فیس بوکم قرار دادم. …. تخم من نیست دگر لایق هر گشنه گدا

قرار عاشقی · نستر جهان …. از اون نترس که های و هوی داره، از اون بترس که سر به تو داره ! از این امامزاده … بار کج به منزل نمیرسد ! با رمال شاعر … گفت : من از این قرتی گیریها خوشم نمیاد ! …. خر را که به عروسی میبرند، برای خوشی نیست برای آبکشی است !

گفت : من از اين قرتي گيريها خوشم نمياد به يكي گفتند : سركه هفت ساله داري؟ … هر کي بخوره دوا نداره چو دخلت نيست خرج آهسته تر کن چون دوست دشمن است شکايت کجا … ديده ببند خر ما از کُرگي دم نداشت خشت اول چون نهد معمار کج تا ثريا مي رود ديوار کج … اما بالاي دار نميره سر خر باش، صاحب زر باش سر را با پنبه ميبرد سرش را پيراهن هم …

برچسب‌ها:, , , ,